Po udanym grillowaniu (lub przed nim) nadchodzi czas spa dla naszego grilla. Jeżeli chcemy cieszyć się długimi latami z doskonałego grilla oraz jego rusztu musimy zająć się czyszczeniem.
Więcej o czyszczeniu grilla dowiesz się z naszego bloga:
Jeżeli Twój grill posiada ruszt żeliwny, dowiedz się jak o niego zadbać:
Rutynowe czyszczenie rusztu grilla nie jest skomplikowanym procesem - wystarczy zamknąć pokrywę grilla, włączyć wszystkie palniki na maksymalną moc (na 10 minut), po czym wyczyścić ruszt ze zwęglonych resztek specjalną szczotką (czyścimy gorący ruszt!). No właśnie, specjalną to znaczy jaką? Szczotka do czyszczenia rusztu to często używane (i kluczowe) akcesorium, warto więc wyposażyć się w odpowiednią sztukę. Z tego wpisu dowiesz się, czym się kierować podczas wyboru szczotki do czyszczenia rusztów tak, aby Twój ruszt był bezpieczny i czysty. Szybko, prosto, bez wysiłku.
Włosie szczotki a rodzaj rusztu
Zacznijmy od najważniejszej kwestii, która jest kluczowa i jednocześnie zawęzi wybór szczotki do czyszczenia rusztu. Szczotki do czyszczenia rusztów dzieła się ze względu na użyte włosie na:
- szczotki z włosiem ze stali nierdzewnej
- szczotki z włosiem z mosiądzu
Jeżeli posiadasz grill z rusztem z żeliwa bądź emaliowanego żeliwa:
Najlepszym wyborem będzie szczotka z włosiem wykonanym z mosiądzu. Włosie to jest na tyle miękkie, że nie uszkodzi emaliowanej/żeliwnej powierzchni nawet podczas intensywnego szorowania, jednocześnie mosiężne włosy są wystarczająco sztywne i wytrzymałe tak, abyśmy bez trudu usunęli przypalone do rusztu resztki po grillowaniu.
- Trzyrzędowa szczotka do czyszczenia z włosiem z mosiądzu. Do rusztów żeliwnych
- Szczotka drewniana z włosiem mosiężnym do rusztów żeliwnych
Jeżeli posiadasz grill z rusztem z prętów ze stali nierdzewnej bądź odlewu stali nierdzewnej:
Najlepszym wyborem będzie szczotka z włosiem wykonanym ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna będzie dla siebie neutralnym materiałem, dzięki czemu ani ruszt, ani włosie szczotki nie będą się uszkadzać. W przypadku użycia szczotki mosiężnej na ruszcie ze stali nierdzewnej mogą pozostawać mikroskopijne opiłki miedzi, które zaczną rdzewieć i negatywnie wpłyną na ruszt, smak jedzenia oraz nasze zdrowie. Dodatkowo włosie ze stali nierdzewnej jest sztywniejsze, ułatwia to usuwanie bardzo trudnych zabrudzeń.
Inne cechy szczotki do czyszczenia rusztów, na które należy zwrócić uwagę:
Długa oraz wygodna rękojeść
Długość rączki szczotki jest również bardzo ważną cechą, na którą warto zwrócić uwagę. Nasz ruszt będziemy czyścić „na gorąco”. Odpowiedniej długości rączka zabezpieczy Twoje dłonie przed wysoką temperaturą emanującą z grilla. Wygodna rękojeść nie tylko zapewni nam wygodę czyszczenia rusztu, ale również zapewni pewny, silny chwyt, który przyda się podczas walki z silnymi przypaleniami. Dodatkowo uchwyty szczotek firmy Napoleon zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić dodatkową dźwignię podczas skrobania i czyszczenia.
Gęstość włosia
Gęstość włosia wpłynie na dwie bardzo ważne cechy szczotki:
- Skuteczność czyszczenia: Szczotki o większej gęstości włosia są skuteczniejsze w usuwaniu brudu, tłuszczu i zanieczyszczeń. Im gęstsze włosie, tym również mniej wysiłku musisz włożyć w czyszczenie rusztu.
- Trwałość: Szczotki o większej gęstości włosia są po prostu trwalsze. Oznacza to, że nie będziesz musiał tak często wymieniać szczotki.
Szerokość główki szczotki oraz długość i sposób ułożenia włosia
Szeroka szczotka z długim włosiem zagwarantuje dokładne czyszczenie większych powierzchni. Tak zaprojektowana szczotka dotrze w każdy zakamarek rusztu, bezpiecznie usuwając zabrudzenia. Dodatkowo ustawienie włosia szczotki pod kątem (tak jak w przypadku trzyrzędowej szczotki od Napoleona) ułatwi dokładne czyszczenie rusztu.
Bezpieczeństwo
Bez względu, na jaką szczotkę się zdecydujesz najważniejszym parametrem, będzie jakość jej wykonania. Czy to włos stalowy, czy mosiężny na pewno nie chcesz, aby "wzbogacił" on Twój posiłek. Dlatego tak ważne jest, żeby podczas czyszczenia rusztu korzystać ze stworzonej specjalnie do tego zadania szczotki. Wszystkie wiodące firmy z branży grillowej posiadają odpowiednie certyfikaty, których spełnienie oznacza produkty bezpieczne do użytku. W tym przypadku oznaczać to będzie m.in. fakt, iż mocowanie metalowych włosów szczotki jest wytrzymałe i gwarantuje, że nie wypadną one na nasz ruszt podczas czyszczenia. Pamiętać jednak należy, że mimo iż włosie szczotki do grilla nie zostanie wyrwane podczas czyszczenia, tak jego materiał zostaje podczas każdego czyszczenia poddany ciężkiej pracy, może to skutkować jego zmęczeniem i łamaniem się włosia. Z tego względu niezwykle ważne jest wymienianie wysłużonych już szczotek do rusztu na nowe.
Skrobak do rusztu
Niektóre szczotki do rusztów posiadają od razu przymocowany na czubku metalowy skrobak. Jest to opcja przydatna w przypadku czyszczenia miejsc, w których nagromadziły się przypalenia. Skrobak pozwala nam podważyć większe zabrudzenia i w bezpieczny dla rusztu, skuteczny sposób je usunąć. Skrobak może również przydać się podczas czyszczenia wnętrza grilla. Jednakże jeżeli posiadasz grill z rusztem żeliwnym, skrobakiem trzeba obchodzić się delikatnie. W naszym sklepie znajdziesz skrobak drewniany oraz wykonany z tworzywa sztucznego. Będą one bezpieczniejsze dla grilla podczas czyszczenia:
Czyszczenie szczotki do rusztów
Dlaczego szczotkę należy czyścić?
Prawidłowe czyszczenie szczotki do grilla jest koniecznością. Tłuszcz, olej i brud oblepiają metalowe włosie szczotki, gdzie są idealnym inkubatorem dla bakterii. Nieczyszczona szczotka to zagrożenie dla naszego zdrowia oraz smaku grillowanych potraw, a także ryzyko rdzewienia metalowego włosia (nawet jeżeli włosie wykonane zostało ze stali nierdzewnej).
Jak często czyścić szczotkę?
Grill to nasza kuchnia, utrzymanie go w czystości i dbanie, aby serwowane przez nas posiłki były smaczne i bezpieczne to podstawa. Naszym zdaniem szczotkę do grilla należy czyścić po każdym intensywnym użyciu. Zapobiega to jej nadmiernemu zabrudzeniu i sprawia, że utrzymanie szczotki w idealnym stanie jest dużo łatwiejsze. Czysta szczotka to czysty ruszt.
Jak czyścić szczotkę do rusztów?
- Wiadro z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń - proste sposoby są zazwyczaj najlepsze. Jednym ze sposobów na utrzymanie szczotki w czystości jest wiadro z ciepłą wodą oraz dodatkiem płynu do mycia naczyń. Brudną szczotkę zamaczamy w wiadrze po czym "mieszamy, kręcimy". W przypadku większych zabrudzeń szczotkę można zostawić na chwile do odmoczenia. Pamiętaj, aby po zakończonym myciu szczotkę porządnie przepłukać oraz pozostawić do wyschnięcia.
- Co dwie szczotki to nie jedna - w przypadku gdy pomiędzy włosiami utknie brud, który nie ma ochoty wylecieć przydatna może okazać się.. druga szczotka. Z jej pomocą bez trudu "pocierając" szczotkę o szczotkę dokładnie usuniesz wszelkie głęboko zaklinowane zabrudzenia. Łącząc tę metodę z myciem szczotki w wiadrze, usuniesz nawet bardzo uporczywy brud.
- Gotowanie - nieco bardziej wymagająca metoda, ponieważ do jej zastosowania przyda się garnek, najlepiej taki który nie będzie już służył do przygotowania posiłków. Pomocny również będzie boczny palnik grilla co by nie gotować stalowej szczotki w naszej domowej kuchni. Dokładnie, metoda ta polega na "gotowaniu" przez ok. 15 minut zabrudzonej szczotki do grilla.
Kiedy należy wymienić szczotkę do czyszczenia grilli?
Szczotka do rusztów jest dla grilla tym, czym dla nas szczoteczka do zębów. Należy dbać, aby ruszt czyścić czystą szczotką, a i ta, mimo iż zadbana z czasem się wysłuży. To kiedy czas naszej szczotki dobiegnie końca, będzie zależeć głównie od tego, ile grillujemy (jak często jej używamy) oraz jak intensywnie. Dobrze wypalony grill przed szczotkowaniem sprawi, że nasza szczotka usunie zwęglone resztki łatwiej, a przy tym nie zabrudzi się tak bardzo (nie oblepi tłuszczem, który wypaliliśmy). Dla zachowania higieny i bezpieczeństwa standardowo szczotkę należy wymienić co dwa lata (a jeszcze lepiej przed każdym sezonem grillowym, o ile dzielimy nasze grillowanie na sezony ;).
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących grilli i grillowania zapraszamy do kontaktu:
- Tel.: +48 600 517 941
- Godziny pracy infolinii: 09:00 - 19:00
- E-mail: info@grilloholicy.pl
- Grilloholicy Facebook
Zapraszamy również na nasz kanał YouTube - ogrom rzetelnej wiedzy w przystępnej formie!: