Ten artykuł to poradnik dla osób, które zamierzają kupić nowy grill gazowy i chcą wiedzieć czym się kierować przy swoim wyborze!
Jaki grill gazowy kupić? Na co zwracać uwagę? Czym się kierować? Ten artykuł to poradnik Klienta, w którym zwracamy uwagę na kluczowe kryteria wszystko po to, żeby Wasze zakupy były jeszcze bardziej świadome. Zdaniem wielu, warto słuchać rad specjalistów. Pozwala to zaoszczędzić czas, pieniądze i zaangażowanie!
Bardzo słusznie ktoś powiedział, że ile osób to tyle opinii. Analogicznie do tego stwierdzenia, można powiedzieć, że ile firm specjalizujących się w grillach tyle jest sprzętu dostępnego w różnych wersjach, funkcjonalnościach, cenach itd. Mówi się również, że od nadmiaru czasem może głowa rozboleć! W tym przypadku szeroka oferta jest niewątpliwie na plus! Im większy wybór w salonie z grillami, tym lepsze dopasowanie do potrzeb Klienta. Salon Grilloholicy w Rzeszowie ma bardzo szeroką ekspozycję i oferuje ponad 30 różnych grilli gazowych do wyboru i ponad 400 różnych akcesoriów. Wszystkie grille i akcesoria dostępne są od ręki!
Na jakie pytania przed zakupem grilla gazowego warto poszukać odpowiedzi? Do najważniejszych kryteriów na pewno należą!
Kryterium numer 1: Grill stacjonarny, mobilny czy do zabudowy?
Jaki ma być to grill? Stacjonarny, czyli grill z kółkami, ale na tyle duży, że raczej nie zabierzesz go ze sobą na piknik nad wodą. Będzie to grilla, który będzie stał u Ciebie w ogrodzie albo na tarasie. Grill gazowego dostępne również również we wersjach mobilnych, czyli kompaktowe rozmiary i przemyślana konstrukcja, która umożliwia szybkie poskładanie grilla. Takiego grilla będziesz mógł używać zarówno na balkonie, tarasie/ogrodzie i jednocześnie zabierzesz go nad wodę, do parku lub na kemping. Jeśli jesteś typem osoby, która lubi grillować dla bliskich w zaciszu swojego ogrodu/tarasu i masz do tego miejsce to bardziej odpowiedni będzie dla Ciebie grill stacjonarny. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, często zapraszasz gości i lubicie spędzać czas na świeżym powietrzu, uwielbia się wyróżnić, być oryginalnym i chce mieć coś extra to grill do zabudowy będzie fantastycznym kompanem.
Kryterium numer 2: Typ zasilania grilla gazowego.
Coraz częstszym lub bardzo częstym wyborem są grille zasilane gazem z butli lub gazem ziemnym. Jeśli nie masz w swoim ogrodzie/tarasie instalacji z gazem ziemnym wtedy najlepszym wyborem będzie gaz propan-butan z butli. Jest dostępny praktycznie wszędzie, ma bardzo dobrą wydajność, niezależnie od tego czy wybierzesz mieszankę propan-butan czy czysty propan. Jest bezwonny, nie zmienia zapachu potraw, jest bezpieczny i bardziej ekonomiczny niż np. węgiel. Czy to gaz z butli czy gaz ziemny, grill zasilany tym paliwem ma jedną cechę wspólną. Spala taką samą ilość gazu w obu przypadkach. Ponadto jeden od drugiego nie będzie ani chłodniejszy ani cieplejszy. Z kolei jeśli masz już grill zasilany gazem i myślisz o konwersji z gazu ziemnego na gaz z butli to nie zaleca się tego robić samodzielnie gdyż grozi to unieważnieniem gwarancji i jest niebezpieczne. Konkluzja płynąca z tego jest taka, że żebyś określił/określiła sobie jakim typem paliwa chcesz aby był zasilany Twój grill.
Kryterium numer 3: Wielkość rusztu grilla.
Kolejnym i dość ważnym kryterium przy wyborze grilla jest również rozmiar. Zawsze pytamy u Nas w sklepie ile osób będzie zazwyczaj korzystało z grilla, dla ilu maksymalnie osób będą zazwyczaj przygotowane potrawy z grilla i jak często? Oraz jak często sam będziesz korzystał z grilla? Już odpowiedz na te pytania pozwala mocno zawęzić kryteria i dobrać odpowiedni grill. A w salonie Grilloholicy pomaga to lepiej dopasować rozmiar grilla do potrzeb i oczekiwań naszych Klientów. Natomiast, zdarza się, że gdzieś w internecie czy w sklepie widzisz rozmiar rusztu podany w cm i ciężko to przełożyć na faktyczny, wizualny rozmiar czy ilość mięsa, którą będziesz mogł na nim przygotować. Jeśli jest to możliwe, to warto poprosić sprzedawcę, żeby rozmiar rusztu zamienił na ilość burgerów, które będzie można na takim ruszcie ugrillować. Standardowy burger ma zazwyczaj wielkość około 10 cm. Każdy więc wie ile to jest i jak wygląda więc najłatwiej będzie przeliczyć sobie to właśnie w taki sposób.
Kryterium numer 4: Klasa grilla.
Następnym kryterium jest klasa grilla. Grille jak większość produktów dzieli się na klasy. Począwszy od grill dostępnych w marketach, poprzez klasę średnią, później premium i nad nią grille z kategorii luksus. W każdej z nich jest mnóstwo opcji do wyboru spośród różnych marek, wielkości, funkcjonalności, cech dodatkowych jak kuchenka, zestaw rożna, po materiał z jakiego grill został wykonany, a dalej cenę i jakość. Jesteśmy salonem specjalizującym się w sprzedaży grilli klasy premium nie będziemy omawiać tzw marketówek. Kolejna grupa to klasa średnia. Grille które nie mają wielu „bajerów” ale pomimo tego zrobią robotę i sprawdzą się bardzo dobrze w standardowym użyciu typu kiełbasa, karkówka, skrzydełka, pizza z kamienia itd. Przeskakując do klasy premium zyskujesz bardzo wysokiej jakości materiały zarówno w zakresie wykonania na zewnątrz jak i najważniejszych elementów w środku, typu ruszt, szyny, palniki.Większa jest też funkcjonalność, a mianowicie taki grill może być wyposażony w dedykowany palnik do rożna, kuchenkę, pojemnik na lód, pojemnik na zrębki wędzarnicze, multifunkcyjny górny ruszt itp.
Kryterium numer 5: Jaki styl grillowania preferujesz?
Ostatnim kryterium, ważnym podczas wyboru właściwego grilla jest styl grillowania i jaki preferujesz? W zależności od tego czy jesteś typem osoby, która lubi szybko i na wysokiej temperaturze spiekać/grillować potrawy na grillu czy jesteś bardziej typem, który lubi sposób grillowania low & slow. Czyli w niskiej temperaturze i długo. Dobrym przykładem wykorzystania takiego sposobu grillowania mogą być żeberka. Jeśli jesteś bardziej typem pierwszym to powinieneś rozejrzeć się za grillem, który ma kuchenkę na podczerwień tzw. Sizzle Zone lub dedykowany palnik do steków/burgerów, który osiąga wysoką temperaturę. Jeśli zaś jesteś bardziej tym drugim to rozejrzyj się za grillem, który łączy możliwość używania węgla oraz gazu lub takim, który ma akcesorium pozwalające używać tych dwóch rzeczy jednocześnie. Dla takiego rodzaju grillowania dobrze sprawdzi się grill lub akcesorium pozwalające na podwędzanie jak np. skrzynka lub dedykowana wysuwana tubka na zrębki. Natomiast dla ekstrawertyka, osoby lubiącej towarzystwo, spędzanie czasu w ogrodzie/na tarasie ze znajomymi dobrym wyborem jest grill do zabudowy. Te grille dosłownie „grillują” tak dobrze jak wyglądają. Oferują one bardzo dobrej jakości materiały, stylowy wygląd, dużą moc, ogromną funkcjonalność, wiele miejsca w szafkach/szufladach na akcesoria, przyprawy, sosy itp. Pozwalają również na grillowanie przez cały rok.
W wielkim skrócie jeśli chcesz robić na grillu podstawowe rzeczy, korzystasz z grilla okazjonalnie postaw bardziej na aspekty praktyczne niż funkcje/bajery, nie pomijając jednocześnie jakości najważniejszych materiałów dzięki, którym grill posłuży Ci długo. Jeśli zaś lubisz na grillu przygotowywać coś więcej niż kiełbaska czy karkówka rozważ grill, który oferuje większą powierzchnie rusztu, moc i funkcjonalność.Było to najważniejsze kryteriów podczas wyboru grilla gazowego. Mamy nadzieje, że tym artykułem pomożemy Ci wyborze tego właściwego i odpowiednego dla Ciebie grilla
Bardzo chętnie doradzamy zarówno telefonicznie, na fb, messengerze jak i w naszym salonie stacjonarnym Grilloholicy na ul. Jana Pawła II 139 w Rzeszowie.
Zapraszamy do kontaktu!
P.S. Obejrzyj nasz film poświęcony tej tematyce: Poradnik wideo: wybór grilla gazowego Co wybrać?! (poradnik EKSPERTA) - YouTube.