Grillowanie na grillu gazowym jest banalnie proste. Przekręcasz pokrętło i palnik zaczyna się palić. Tyle. Z grillem węglowym jest zdecydowanie trudniej, jednakże wielu miłośników grillowania na grillu węglowym nigdy nie zamieniłoby go na wygodę grilla gazowego. Jest coś magicznego w całym procesie rozpalania węgla i patrzenia jak się on żarzy. Grillowanie na węglaku daje również specyficzne możliwości grillowania. W tym wpisie kompleksowo poruszymy kwestię rozpalania grilla węglowego, dzięki czemu stanie się ono czystą przyjemnością i zajmie niewiele czasu. Zdobądź grillową wiedzę - od rodzajów węgla drzewnego po tworzenie pośrednich i bezpośrednich stref grillowania.
Rodzaje węgla do grillowania
Podstawą grillowania w grillu węglowym jest... węgiel. Zacznijmy więc od niego. Jaki węgiel stosujemy do grillowania? Jak nie węgiel to jaki brykiet wybrać? Czy grillowanie na brykiecie jest zdrowe?
Węgiel drzewny w bryłach
Produkowany z drzew liściastych (dębu, buku, grabu, brzozy), czasem owocowych. Występuje w nieregularnych kawałkach o w różnych wielkościach. W naszym sklepie możesz nabyć węgiel drzewny firmy Napoleon wyprodukowany w Polsce:
oraz węgiel drzewny firmy Texas Club wyprodukowany w Ukrainie:
Brykiet (z węgla drzewnego)
Brykiet wytwarza się z mieszanki sprasowanego węgla drzewnego (z twardego i miękkiego drewna) oraz innych rodzajów skrawków drewna i trocin zmieszanych ze spoiwem (takim jak np. skrobia kukurydziana czy niestety spoiwa sztuczne np. na bazie ropy naftowej) i innymi dodatkami zależnymi od marki, takimi jak np. wapień. Brykiet z węgla drzewnego jest najtańszym ze względu na marną jakość i dodatki. Brykiet posiada jednolity rozmiar oraz kształt.
Brykiet (z twardego drewna)
Produkowany ze sprasowanych trocin z twardego drewna zmieszanych ze spoiwami, takimi jak skrobia, glina lub inne kleje roślinne. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie pośrednie. Brykiet z drewna twardego jest droższy od brykietu z miału węgla drzewnego i jednocześnie tańszy od węgla drzewnego. Brykiet posiada regularne kształty.
W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości, w 100% naturalny brykiet od firmy Napoleon:
Węgiel drzewny czy brykiet? Czym grillować?
Wybrany węgiel/ brykiet wpłynie na łatwość rozpalania Twojego grilla węglowego, jego temperaturę i czas utrzymywania ciepła oraz może również wpływać na smak. Zasada co do wyboru paliwa do naszego grilla jest prosta. To w wyniku jego spalania będziemy grillować i spożywać posiłek dlatego najlepiej, aby kupowany produkt był jak najwyższej jakości i jak najbardziej „czysty”. Dlatego prawie zawsze najlepszym wyborem będzie kupiony u dobrego źródła węgiel drzewny. Jednakże ze względu na jego szybkość spalania, do grillowania pośredniego lepszym wyborem będzie brykiet. W takiej sytuacji lepiej kupić wysokiej jakości droższy brykiet, który będzie zawierał naturalne spoiwa bez dodatkowych chemikaliów.
Rozpalanie grilla węglowego
Jest kilka sposobów rozpalania grilla węglowego. W celu ułatwienia sobie życia i przyspieszenia procesu rozpalania możemy użyć specjalnego komina do rozpalania węgla lub rozpalacza elektrycznego. Można oczywiście rozpalić grill węglowy bez ich pomocy. Rozpałka nie jest konieczna, ale może jeszcze bardziej ułatwić nom proces rozpalania grilla węglowego. Jeżeli zdecydujesz się na użycie rozpałki, zaopatrz się w naturalny produkt – nie truj się chemią!
Polecane przez nas rozpałki:
Rozpalanie grilla węglowego przy użyciu komina
- Napełnij komin pożądaną ilością węgla drzewnego/brykietu.
- Umieść podpałkę pod kominem, na ruszcie do węgla.
- Podpal podpałkę przez otwory wentylacyjne komina przy pomocy zapalniczki do zniczy/grilla lub długich zapałek.
- W celu zapewnienia optymalnego przepływu powietrza, pozostaw pokrywę grilla otwartą i pozwól płomieniom unosić się przez komin. Gorące powietrze będzie unosić się wraz z płomieniami, a świeże powietrze będzie „zasysane” przez otwory wentylacyjne komina do rozpalania węgla, dzięki czemu węgiel/brykiet w kominie szybko się rozpali.
- Po około 15 minutach, gdy górna część rozżarzonych węgli pokryje się delikatną warstwą popiołu, powoli i ostrożnie rozrzuć rozżarzone węgle na ruszt węglowy grilla.
- Użyj grabek do węgla drzewnego lub szczypiec do grilla, aby rozprowadzić węgiel drzewny do grillowania bezpośredniego lub pośredniego.
- Zamknij pokrywę do momentu osiągnięcia pożądanej temperatury grilla węglowego.
W naszej ofercie znajdziesz kominy do rozpalania grilla węglowego:
Ile węgla rozpalić do sesji grillowania?
Na to pytanie niestety nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Ilość potrzebnego nam węgla zależeć będzie od wielkości i jakości grilla węglowego oraz od tego co będziesz na nim przygotowywać. Niewielkie grille kempingowe zużyją ok. 30 brykietów, duże z kolei mogą zużyć nawet 75 brykietów. Polecamy naukę metodą prób i błędów. Wyczuj potrzeby swojego grilla przy użyciu komina do rozpalania grilla węglowego jako swoistej miarki.
Jeżeli widzisz, że węgiel w Twoim grillu zaczyna się dopalać, z łatwością rozpalisz kolejne porcje węgla przy pomocy już rozpalonych kawałków. Na dno komina włóż kilka rozżarzonych węgielków i dosyp świeżej porcji węgla. Rozpalony już węgiel błyskawicznie rozpali kolejną porcję, bez konieczności użycia rozpałki.
Ustawianie bezpośrednich i pośrednich stref ciepła w grillu węglowym
Kiedy węgiel przyjemnie się już żarzy nadszedł czas na jego odpowiednie ułożenie na grillu. Przedstawimy Ci teraz sposoby ułożenia węgla w grillu, przez to mamy na myśli utworzenie stref ciepła do grillowania bezpośredniego oraz pośredniego. Przybliżymy Ci również kwestię kiedy najlepiej zastosować daną metodę grillowania.
W celu ułatwienia sobie zarządzania rozmieszczeniem węgla w grillu polecamy zaopatrzyć się w specjalne kosze na węgiel:
Grillowanie bezpośrednie
Jak sama nazwa wskazuje grillowanie bezpośrednie, oznacza grillowanie bezpośrednio nad źródłem ciepła, w naszym przypadku rozpalonym węglem drzewnym/brykietem. Jeżeli chcemy grillować bezpośrednio, wystarczy, że możliwie równomiernie rozsypiemy rozpalony węgiel na całym ruszcie węglowym.
Grillowanie bezpośrednie najlepiej stosować w przypadku przygotowywania:
- Cienkich kawałków mięsa
- Burgerów
- Kiełbasek
- Szaszłyków
- Warzyw
Grillowanie bezpośrednie zapewnia dużą ilość miejsca (cały ruszt) oraz grillowanie w wysokiej temperaturze.
Grillowanie pośrednie
Niektóre potrawy takie jak np. drób w całości, żeberka czy duże kawałki mięsa najlepiej grillować metodą pośrednią. Dzięki niej grillowane danie nie będzie surowe w środku a spalone na zewnątrz. Grillować pośrednio będziemy najczęściej, stosując metodę dwu oraz trójstrefową.
Dwustrefowe grillowanie pośrednie
W celu utworzenie dwóch sfer grillowania należy wysypać równą warstwę węgla na połowie rusztu węglowego, drugą połowę zostawiamy pustą. Dzięki takiemu zabiegowi utworzymy na swoim grillu węglowym gorącą strefę oraz „chłodną”. Dwustrefowe grillowanie pośrednie najlepiej stosować w przypadku przygotowywania potraw, które wymagają przenoszenia pomiędzy strefami:
- Drób (całe tuszki)
- Żeberka
- Kotlety wieprzowe
- Grube kawałki mięsa
Trójstrefowe grillowanie pośrednie
Do utworzenia trójstrefowego grillowania idealnie sprawdzą się wspomniane wcześniej kosze na węgiel. Wszystko, co musisz zrobić, to wsypać rozżarzony węgiel drzewny do koszy, a następnie umieścić je po przeciwnych stronach rusztu. Jeżeli nie stosujesz koszy do grilli węglowych, to utwórz możliwie równe (i równomiernie rozłożone) kupki rozpalonego węgla po obu stronach grilla węglowego, zostawiając puste miejsce pomiędzy nimi (strefę „chłodną”). Trójstrefowe grillowanie pośrednie najlepiej sprawdzi się w przypadku grillowania:
- Małych kurczaków
- Dziczyzny
- Polędwiczek wieprzowych
- Pieczenia ciast i chlebów
- I innych mięs wymagających długiego czasu grillowania
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących grilli i grillowania zapraszamy do kontaktu:
- tel.: +48 600 517 941
- Godziny pracy infolinii: 09:00 - 19:00
- E-mail: info@grilloholicy.pl
Adres salonu:
- ul. Jana Pawła Il 139
- 35-319 Rzeszów
Godziny otwarcia salonu:
- Poniedziałek - Piątek: 09:00 - 17:00
- Sobota: 09:00 - 13:00