Grille i akcesoria marki Weber znane są na całym świecie!
Zanim powstały kolonie, ludzie grillowali. Przy użyciu drewnianej konstrukcji lud Arawaków piekł mięso. Hiszpanie nazwali ten mechanizm „barbacoa”, co w końcu zaczęło nawiązywać do stylu rożna wieprzowego.
W czasach współczesnych, zdecydowanym pionierem w tej dziedzinie był pewien spawacz z Chicago George Stephen, który uwielbiał grillowanie. W latach pięćdziesiątych najpopularniejszym grillem w USA był płaski otwarty kociołek; produkt, który George uznawał za żałośnie niedopracowany!
George wpadł na pomysł zespawania ze sobą dwóch połówek metalowej boi pływającej po wodzie. Dolnej jako podstawy do grillowania, a górnej połowy jako pokrywy do przykrycia i ochrony potraw znajdujących się na ruszcie? Kawałek po kawałku jego wizja zaczęła się łączyć. Aby konstrukcja była w pełni stabilna dodał uchwyt oraz trzy nogi i zabrał swoje szalenie wyglądające urządzenie do domu, aby je przetestować.
Jak wiemy z historii firmy Weber, kiedy George po raz pierwszy wypróbował swój prototyp, nie działał on tak, jak się spodziewał. Bez względu na to, jak bardzo się starał, po prostu nie osiągał pożądanego rezultatu. Wtedy sąsiad spoglądający przez płot udzielił mi przyjacielskiej rady: „Zrób w tym czymś dziury, żeby podsycić ten ogień!” Tak też zrobił George i płomienie w jego pierwszym grillu mogły w końcu zapłonąć!
Tak właśnie powstał pierwszy grill węglowy Weber.
Wkrótce potem wszyscy sąsiedzi George’a zebrali się, aby skosztować najlepszego steka w swoim życiu. George pomyślał, że naprawdę coś jest na rzeczy, więc spakował swój pierwszy grill i ruszył w drogę, demonstrując swoją zabawnie wyglądającą kreację w sklepach z artykułami żelaznymi. Do dziś jest on uznawany za wynalazcę grilla węglowego!
To jednak nie wszystko… historia grilla i grillowania poszła od tego momentu mocno do przodu lecz jedno pytanie do dziś pozostaje ciągle aktualne i przewija się szczególnie przy wyborze idealnego grilla pod względem potrzeb, oczekiwań, preferencji i gustu. Myślę, że każdy z doskonale wie o czym jest mowa, a mianowicie: grill węglowy czy gazowy?
Odpowiedź brzmi, że to kwestia osobistego wyboru. Zarówno grille węglowe, jak i gazowe mają zalety i wady i przed zakupem kupujący powinien zdecydować, w jaki sposób grill będzie używany i jakie mamy oczekiwania względem obsługi, smaku i kontroli.
Grill węglowy może wytwarzać ciepło dochodzące do 500 stopni i więcej, gdy posiada regulacje wysokości rusztu. Tak wysokie ciepło jest potrzebne, jeśli grill jest używany głównie do żywności, która wymaga grillowania w wysokiej temperaturze bezpośrednio na ruszcie . Tą metodą najlepiej przyrządza się na przykład hamburgery, hot dogi, kotlety i duże, soczyste steki! Węgiel drzewny zapewnia smak, który trudno odtworzyć. Z drugiej strony, aby dobrze grillować na węglu drzewnym, potrzeba dużo praktyki. Samo odpalanie i przygotowanie go do pracy często wiąże się z trudnością w rozpaleniu i utrzymaniu stabilnej temperatury. Nagrzewanie się grilla na węgiel również zajmuje trochę czasu, a dokładna temperatura, jaką chcemy osiągnąć jest trudna do kontrolowania i osiągniecia. Nie ma więc możliwości szybkiej regulacji, a popiół powstały podczas spalania węgla powoduje bałagan nie wspominając już o sprzątaniu grilla na koniec.
Grille gazowe zapewniają wygodę i większą kontrolę nad temperaturą na ruszcie. Grille gazowe zwykle osiągają od 100 do 450 stopni, chociaż droższe modele mogą osiągać i 700 stopni. Są łatwe do uruchomienia i szybko osiągają ustawioną temperaturę. Poziomy temperatury można też łatwo regulować.
Grille gazowe oferują ponadto możliwość grillowania pośredniego jak i do powolnego grillowania metodą LOW AND SLOW, takich potraw jak żeberka, pieczenie i całe kurczaki. W przeciwieństwie do „węglówki” nie ma tu obaw o dostawanie się czegokolwiek poza ogniem do naszych potraw. Smak grillowanych potraw będzie natomiast zależny głównie od jakości mięsa, przypraw i marynat.
W grillach gazowych można korzystać również z akcesoriów, takich jak całe zestawy rożna i palnik gazowy w półce bocznej. Czyszczenie również jest łatwiejsze i absorbuje w znacznie mniejszym stopniu niż ma to miejsce w grillu węglowym. Jednak grille gazowe mają części, takie jak dysze, które mogą się zatykać i wymagają konserwacji. Od czasu do czasu będą wymagały dokładniejszego czyszczenia, aby usunąć nagromadzony nagar i tłuszcz, a także mogą wymagać wymiany części. O ile nie możesz sobie pozwolić na model z wyższej półki, większość grillowanych potraw również na modelu bardziej podstawowym będzie dobrze wykonana. Grille gazowe są zwykle droższe niż te na węgiel drzewny.
Pytanie nadal pozostaje otwarte co do wyboru węgiel czy gaz? Jednak dzięki materiałom takim jak ten mamy nadzieję, że nieco łatwiej będzie Ci zdefiniować swoje preferencje.
Niezależnie, który grill wybierzesz dla będzie on swoistą podstawą, a jego możliwości znacząco powiększają się dzięki ogromnej ilości akcesoriów jakie Weber posiada w swojej ofercie.
Mowa jest tu między innymi o całych zestawach do rożna dzięki, którym można zrobić kurczaka, kaczkę, szaszłyki, a w dedykowanym koszu: rybę, warzywa, frytki.. możliwości praktycznie się nie kończą i limitem jest bardziej wyobraźnia i nasza kreatywność.
Nie samym rożnem człowiek żyje więc wachlarz jest oczywiście znacznie szerszy, począwszy od środków do czyszczenia poprzez dedykowane pokrowce, szczypce, szczotki, łopatki, skrzynki do wędzenia, stojaki do pieczeni/ żeberek, naczynia żeliwne, kosze do grillowania warzyw, owoców, garnki, patelnie, maty pod grilla, aż po inteligentne cyfrowe termometry jak iGrill czy Weber Connect.
Najważniejszym jednak spoiwem łączącym grille zarówno węglowe, gazowe, na pellet jak i elektryczne jest opracowany przez Weber system GBS oraz Weber Crafted czyli ruszt z miejscem na wymienne akcesoria, których jest naprawdę wiele.
Weber to nie tylko marka to przede wszystkim pasjonaci i całe społeczności wręcz, skupione wokół kultury jaką jest grillowanie, dzielenie się tą pasją z innymi jak i fantastyczny sposób na spędzanie czasu z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi.
Od tego w zasadzie wszystko się zaczęło. Prosty pomysł, potrzeba zjednoczenia się i spędzania wspólnie czasu przy grillu, spowodował, że dziś wiele, wiele lat później nadal jednoczy i skupia wokół siebie całe społeczności pasjonatów grillowania.
Pan George Stephen senior byłby i z pewnością jest dumny, że jego wynalazek doprowadził do tego, iż grille Weber stały się dziś numerem 1 wśród marek grillowych – kochanych przez miliony na całym świecie.