Podobnie, jak na rynku samochodowym pozostaje nierostrzygnięta dyskusja o tym, czy Mercedes jest lepszy od BMW i odwrotnie, tak i w głowach naszych Klientów nieustannie toczy się bój pomiędzy dwoma producentami i mistrzami grillowania wagi ciężkiej — firmami Weber i Napoleon! W tym artykule, szczegółowo przyglądamy się różnicom i podobieństwom w podstawowych seriach Rogue od Napoleona i Spirit od Webera! Czy jeden model przeważa nad drugim, na co zwracać uwagę i czy rostrzygnięcie tego dylematu jest w ogóle możliwe? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, na co my, jako specjaliści, którzy działają w branży grilli premium od ponad 15 lat, zwracamy uwagę!
Pełne porównanie dostępne jest również w formie wideo: Napoleon Rogue czy Weber Spirit?
Przede wszystkim obie firmy tworzą znakomite grille gazowe! Oferują również grille na każdą okazję i dosłownie każdą kieszeń. Przyjrzymy się więc w przekroju ich ofertom, począwszy od mniejszych grilli, aż po wysokiej klasy flagowe modele gazowe!
Podzielimy grille na kilka grup, w których odpowiadające sobie modele dwóch producentów, porównamy pod kątem najistotniejszych parametrów i stosunku jakości grilla do jego ceny.
W pierwszym artykule z tej serii, skupimy się na małych grillach z serii Rogue z Napoleona i Spirit od Webera.
Dla większej czytelności naszego porównania, wypunktujemy omawiane w grillach rozwiązania w skali do 5 punktów. Na końcu artykułu, podsumujemy łączną liczbę punktów zdobytych przez Rogue'a i Spirita!
Zacznijmy jednak od początku i od kilku słów na temat każdej z marek i ich pochodzenia oraz początków działalności.
Firma Kanadyjska Napoleon
Firma Napoleon jest spółką należącą do firmy Wolf Steel Ltd z Kanady. Zajmują się produkcją wszelkiego rodzaju urządzeń grzewczych, od grilli po piece, grzejniki oraz kominki. Napoleon jest uznawany za jedną z najlepiej zarządzanych firm w Kanadzie i działa na rynku już od ponad 40 lat.
Podobnie jak Weber, Napoleon produkuje szeroką gamę grilli gazowych, w tym popularne na całym świecie modele: Freestyle, Legend, Rogue, Prestige i Prestige PRO oraz turystyczne TravelQ, jak również modele grilli gazowych do zabudowy z serii BIPRO, wraz z szeroką ofertą modułowych komponentów mebli dla grilli, włączając w to również lodówkę. (zobacz ofertę grilli i mebli do zabudowy Napoleon)
Oferta grilli gazowych Napoleona zyskała na popularności w ciągu ostatnich kilkunastu lat, jako bezpośrednia konkurecja dla grilli Webera. Obie firmy oferują podobnie szeroki asortyment produktów do grillowania.
Grille kanadyjskiego producenta mają stylowy i przyciągający wzrok wygląd oraz najnowsze technologie. Palniki do steków SIZZLE ZONE i tylny palnik do rożna, również na podczerwień zrewoluzjonizowały branże i sposób grillowania steków! W dodatku grille Napoleon objęte są jedną z najlepszych w branży gwarancji, a ich jakość jest bardzo wysoka, co pozwala im konkurować z szeroką rozpoznawalnością marki Weber.
Firma z USA Weber
Weber to jedna z najbardziej znanych i szanowanych marek w świecie grillowym. Wszechobecny kulisty grill węglowy jest wielkim synonimem grillowania na węglu drzewnym, dlatego ten typ grilla jest często nazywany właśnie Weberem, nawet jeśli to grill innej firmy.
George Stephen w 1952 roku w Chicago jako pierwszy stworzył grill kulisty dla Weber Brothers Metal Works. Pierwszy taki grill został wykonany z metalowej boi, która została przecięta na pół.
Grillowanie na węglu lub brykiecie drzewnym to już klasyka, natomiast Weber ma również pełną gamę grilli gazowych.
Dzięki ogromnej rozpoznawalności i dostępności produktów marki Weber, ich grille można znaleźć praktycznie wszędzie, zaczynając od sklepów wielkopowierzchniowych, po sklepy specjalizujące się w sprzedaży grilli.
Serie Q, Spirit, Genesis i Summit, każda z nich zawiera wiele modeli, z pośród których łatwo dobrać grill do naszych potrzeb.
Weber produkuje wysokiej jakości grille, które często są droższe w porównaniu do innych marek, ale jednocześnie niedrogie w porównaniu do grilli super premium. To stawia ich w optymalnej pozycji, która nie jest oczywiście budżetowa, lecz jednocześnie nie jest też absolutnym luksusem!
Porówanie grilli gazowych Napoleon Rogue 365 i Weber Spirit E-225
W pierwszym artykule z tej serii porównujemy grille gazowe obydwu marek w opcjach dla początkujących entuzjastów, dwupalnikowe grille gazowe z kuchenkami do gotowania! Weber Spirit E-225 oraz Napoleon Rogue 365 z kuchenką.
Rywalizacja między Weberem, a Napoleonem jest bardzo wyrównana w kategorii mniejszych grilli gazowych. Obie marki oferują trwałe i stylowe modele, które zapewniają wygodne i komfortowe grillowanie, a jako dodatkową funkcję, mają wbudowane w półki boczne kuchenki do gotowania.
Szafka i półki boczne
Weber i Napoleon produkują bardzo solidne grille nawet wśród modeli podstawowych. Ogólnie rzecz biorąc, te modele pod kątem budowy i jakości wykonania, są do siebie bardzo podobne. Ostateczna decyzja klienta w kwestii wyboru, częściej sprowadza się do wyglądu, niż różnic w wykonaniu.
Obydwa grille posiadają konstrukcję z całkowicie zamkniętymi szafkami, co wpływa na estetykę i pozwala ukryć w szafcę butlę z gazem. W przypadku Webera, w szafce mieści się butla nie większa niż 8-9 kilogramowa, jeśli będziesz używał większej, musisz ją ustawić poza szafką, przy grillu. W szafce Napoleona zmieści się butla 11 kilogramowa, natomiast dla wygody lepiej wybrać butlę bez kołnierza.
W Napoleonie Rogue, obie boczne półki są składane! Pozwala to zaoszczędzić maksymalnie dużo miejsca w trakcie przechowywania grilla. W przypadku grilla Spirit, składana jest tylko prawa półka, ta bez kuchenki. Półki boczne w omawianych grillach, mają podobną wielkość, natomiast w grillu Rogue Napoleon jest więcej haczyków na zawieszenie akcesoriów - po dwa haczyki w każdej półce. Weber Spirit ma tylko dwa haczyki w prawej półce. W przypadku półek bocznych i panelu sterowania w grillu Weber, na uwagę i plus zasługuje materiał ich wykonania - jest to stal szlachetna.
Punktacja:
Rogue Napoleon - 5 punktów, duża butla mieści się w szafce, obie półki są składane
Spirit Weber - 4 punkty
Porównując półki boczne, chcemy zaznaczyć bardzo użyteczną cechę prawej półki grilla Rogue. Po jej złożeniu, tworzy się wygodna i dosyć pojemna kieszeń do przechowywania małych akcesoriów przy grillu - rękawicy, fartucha, latarki, ręcznika papierowego, a dla odważny może to być również schowek na ruszt albo płytę żeliwną!
Łatwość użytkowania i czyszczenia grilli Napoleon i Weber
Zarówno Napoleon Rogue 365, jak i Weber Spirit E-225 zostały zaprojektowane od podstaw tak, aby zapewnić wyjątkowy komfort podczas grillowania. Nie są to oczywiście fantazyjne jednostki z mnóstwem krzykliwych dodatków, ale proste grille zbudowane wyjątkowo dobrze!
Pokrętła są ergonomicznie zaprojektowane dla lepszej kontroli, a układy zapłonowe niezawodne i szybko rozpalające palniki.
Napoleon ma swój firmowy i opatentowany system zapłonu JETFIRE - iskrownik inicjuje zapłon każdego z palników silnym strumieniem płomienia z dodatkowego mini palnika - jak w odrzutowcach! Grill marki Weber wykorzystuje elektroniczny piezoelektryk do odpalenia grilla. System w Napoleonie na pewno jest wygodniejszy, każdy palnik można uruchomić jedną ręką. Obydwa modele mają również dużą tacę na tłuszcz i zwęglone resztki. Taca dostępna jest od przodu, po otwarciu szafki. To bardzo dobre rozwiązanie, które sprawia, że czyszczenie grilli jest proste i szybkie. Do tacy w grillu, Napoleon oferuje wymienną tackę aluminiową, dzięki niej sprzątanie grilla jest jeszcze szybsze!
Punktacja:
Rogue Napoleon - 5 punktów
Spirit Weber - 5 punktów
Moc palników i termperatura
Grill Napoleon ma większą moc palników, które wytwarzają 10,5 kW mocy, podczas gdy dwa palniki w grillu marki Weber wytwarzają łącznie 7,7 kW.
Jest to wystarczająca moc dla tych grilli, więc nigdy nie będziesz musiał się martwić o to, czy grille osiągną odpowiednią temperaturę, niezależnie od tego, co będziesz chciał na nich przygotować. Natomiast grill Rogue Napoleon dzięki większej mocy nagrzewa się zdecydowanie szybciej. Temperaturę 250°C osiąga w 5 minut, podczas gdy Weber potrzebuje dwa razy tyle czasu na osiągnięcie tej temparatury. Grill osiągają maksymalną temperaturę, przekraczającą 370°C.
Grillowanie - system dostarczania smaku
Grill gazowy służy do grillowania, a tę metodę przyrządzania posiłków wybieramy również ze względu na charakterystyczny smak grillowanych potraw - odymionych, soczystych i z chrupiącą skórką. Istnieje powszechne i niestety błędne przekonanie, że smaku w grillu dostarcza węgiel drzewny! Tymczasem zostało naukowo udowodnione, że zarówno węgiel drzewny jak i brykiet, nie nadają grillowanym daniom dodatkowego smaku! Smak przede wszystkim pochodzi z odparowanych soków z mięsa. Do odparowywania zachodzi zarówno w grillu węglowym, jak i gazowym! Grille gazowe mają szyny aromatyzujące, które rozgrzane zachowują się dokładnie tak samo, jak rozgrzana powierzchnia węgla i odparowywują skapujące na nie soki, tłuszcze i marynatę z mięsa!
Zarówno w Weberze Spiricie i Napoleonie Rogue, mamy systemy szyn aromatyzujących, które dostarczają smaku, osłaniają palniki i zatrzymują ciepłe powietrze pod rusztem.
W grillu Weber są trzy szyny aromatyzujące. Jest to system, w którym znajdują się one bezpośrednio nad każdym z palników, plus dodatkowa szyna znajdująca się pomiędzy nimi.
W Napoleonie są również trzy szyny. Natomiast Napoleon ma swój opatentowany system, w którym oprócz szyn zakrywających każdy palnik, ta trzecia umieszczona została wyżej, nad nimi.
W obydwu grillach szyny wykonane są ze stali szlachetnej.
Punktacja:
Rogue Napoleon - 5 punktów, większa moc palników
Spirit Weber - 4,5 punktu
Powierzchnia grillowania - ruszty żeliwne i górne do podgrzewania
Grille mają wysokiej jakości, ciężkie ruszty żeliwne z powłoką porcelanową, która zabezpiecza żeliwo i ułatwia grillowanie. Dzięki porcelanie potrawy mniej przywierają do rusztów. Tam, gdzie Weber ufa tradycyjnemu, prostemu wzornictwu, Napoleon stosuje swoje charakterystyczne faliste kształty rusztów Wave. Faliste ruszty, to nie tylko ich znak firmowy. Pofalowane pojedyncze żeberko z rusztu jest dłuższe niż prosty pręt, co sprawia, że materiału w ruszcie jest więcej.
Ruszt żeliwny Rogue, podzielony jest na dwie równe części. Główny ruszt ma wymiary 51 x 45 cm i zmieści około 14 hamburgerów.
Weber ma ruszt główny podzielony na dwie części, a pomiędzy nimi jest jeszcze ruszt okrągły z systemu GBS - można go wymienić na dopasowane rozmiarem, również okrągłe akcesoria systemowe. Rozmiar rusztu głównego w grillu Weber to 52 x 45 cm, powierzchnia jest niemal identyczna do tej w grillu Napoleon.
Ważną różnicą i wartością dodaną jest dwustronność rusztu żeliwnego w grillu Napoleon Rogue, który oprócz strony stożkowej (ostrej), ma również stronę rynienkową do gromadzenia i odparowywania soków, marynat i tłuszczów. Pozwala to na odparowywanie i nadawanie smaku potrawom grillowanym na tej stronie.
Zarówno Weber jak i Napleon oferują w tych modelach górny ruszt do pogrzewania i pieczenia. W obydwu grillach, te ruszty wykonane są z prętów chromowanych i są łatwe w zdemontowaniu, wystarczy je unieść! Ruszty górne nie wystają poza ściankę piekarnika w grillu, dzięki temu tłuszcz nie wylewa się na podłoże, poza grill!
Rozmiar rusztu górnego Rogue - 51 x 16 cm
Rozmiar rusztu górnego w Spirit - 41,5 x 12 cm
Punktacja:
Rogue Napoleon - 5 punktów, dwustronne ruszty, większy ruszt górny
Spirit Weber - 4,5 punktu
Kuchenka do gotowania umieszczona w półce
Oba grilla są wyposażone w poręczny gazowy palnik boczny, który przyda się do gotowania, podsmażania, podduszania wszelkich sosów, warzyw, owoców morza, itp.
Na takim palniku możesz gotować jak na kuchence w domu. To rozwiązanie, które często doceniają mieszkańcy domów zasilanych wyłącznie prądem. W przypadku awarii zasilania, można ugotować obiad na grillu!
Zwracamy uwagę, że w modelu Spirit pokrętło do odpalania palnika bocznego przeniesione jest na półkę boczną. Rogue Napoleon ma pokrętło do kuchenki umieszczone na głównym panelu sterowania, pomiędzy pokrętłami do palników głównych, natomiast jest ono mniejsze i oznaczone piktogramem na panelu. W jednym i drugim przypadku producenci zadbali o to, żeby nie mylić pokręteł głównych, z tymi od kuchenki! To pokazuje, że Napoleon i Weber zwracają uwagę na ergonomię, bezpieczeństwo i wygodę użytkownika grilla, nawet w przypadku takiego szczegółu!
Punktacja:
Rogue Napoleon - 4,5
Spirit Weber - 5 za pokrętło do kuchenki umieszczone w półce
Kółka - przemieszczanie grilli
Producenci omawianych grilli, zainstalowali w swoich grillach po cztery małe kółka z blokadą hamulcową. Kółka dobrze jeżdzą po równej powierzchni, natomiast gorzej po trudniejszym terenie. Do przesuwania grilli po trawie lub nierównościach, warto obydwa grille odciążyć - pozbyć się butli i ciężkich rusztów.
Na pewno warto w tym miejscu zaznaczyć, że Napoleon oferuje do swojego grilla, dostępne w ofercie akcesoriów, mocniejsze i wyższe kółka kauczukowe ze stalową ramą - zobacz wyższe kółka do grilli Rogue.
Punktacja:
Rogue Napoleon - 5 punktów, za możliwość użycia mocniejszych kółek
Spirit Weber - 4,5 punktu
Gwarancje producentów
Pokrywa i piekarnik Napoleon Rogue są objęte 15-letnią gwarancją, która jest jednocześnie jedną z najlepszych w branży. Biorąc pod uwagę, że jest to grill klasy podstawowej, będziesz mógł czuć się spokojnie i bezpiecznie wiedząc, że gwarancja trwa aż 15 lat. Ruszty, szyny aromatyzujące i palniki są objęte gwarancją przez 5 lat. Wszystkie pozostałe części są objęte gwarancją 2-letnią.
Marka Weber oferuje 10-letnią gwarancję na pokrywę i piekarnik, a ruszty główne i szyny aromatyzujące są objęte gwarancją przez 5 lat. Wszystkie pozostałe części są objęte gwarancją przez 2 lata.
Punktacja:
Rogue Napoleon - 5 punktów za dłuższą gwarancję dla pokrywy i piekarnika
Spirit Weber - 4,5 punktu
Podsumowanie
Misją naszego sklepu jest sprzedaż poprzez edukowanie i mamy nadzieję, że tym artykułem wywiązujemy się z tego zadania!
Werdykt? Jeśli skupimy się tylko na punktacji, to w tej rywalizacji minimalnie wygrywa grill Rogue z firmy Napoleon.
Najważniejsze jest to, że obie marki oferują doskonałe grille! To, który będzie lepszy, zależy przede wszystkim od osobistych preferencji i potrzeb każdego klienta.
Wszelki prawa do artykułu są zastrzeżone.